تاریخ انتشار : سه‌شنبه 26 می 2020 - 23:51
کد خبر : 1520

انچه از علیرضا ورناصری می خواهیم

انچه از علیرضا ورناصری می خواهیم

  بخش دوم: انتصابات انتخابات در دوم اسفندماه تمام شد، علیرضا ورناصری پیروز شد و اکنون وقت انتصابات است. در واقع، علی رغم آنکه انتصابات در حوزه وظایف قانونی نماینده نیست، اما نماینده است که تعیین می کند چه کسی سکان چه اداره ای را به دست گیرد. در ادوار گذشته انتصابات در حوزه انتخابیه

 

بخش دوم: انتصابات

انتخابات در دوم اسفندماه تمام شد، علیرضا ورناصری پیروز شد و اکنون وقت انتصابات است. در واقع، علی رغم آنکه انتصابات در حوزه وظایف قانونی نماینده نیست، اما نماینده است که تعیین می کند چه کسی سکان چه اداره ای را به دست گیرد.

در ادوار گذشته انتصابات در حوزه انتخابیه مسجدسلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا با حواشی و پیامدهای زیادی روبرو بوده است و در بسیاری از مواقع تبدیل به پاشنه آشیل نمایندگان منتخب شده است.

در این رابطه آنچه از علیرضا ورناصری می خواهیم عبارتند از:

توصیه های پیشینی:

۱. اجتناب از انتصابات گسترده و فله ای طایفه ای: اینکه نماینده محترم ملاحظات و منافع طایفه ای را در نظر داشته باشد و بخش معقولی از انتصابات را به طایفه خود اختصاص دهد شاید در حوزه انتخابیه ما امری طبیعی است. با این حال، انتصابات انبوه و فله ای طایفه ای عارضه ای جدی است که علیرضا ورناصری باید از آن دوری کند. نکته دیگر آنکه، هرگونه انتصاب طایفه ای معمول و معقول نیز بایستی در چارچوب شایسته سالاری انجام گیرد.

۲. اجتناب از انتصابات گعده ای، باندمحور و ستاد محور‌: علیرضا ورناصری باید از انتصابات ویران کننده گعده ای دوری کند. از طرف دیگر، انتصابات باندمحور نیز آفت بسیاری بزرگی است که سال ها حوزه انتخابیه گرفتار آن است. از سوی دیگر، نگاه محدود و تقلیل گرایانه ستادی را باید یکی از مهم ترین آفاتی دانست که ممکن است نماینده جديدالورود گرفتار آن شود. آقای نماینده بایستی در راستای شعارها و وعده های دیروز، امروز از همه ظرفیت های انسانی منطقه برای توسعه آن بهره گیرد؛ در غیر این صورت ره به جایی نخواهد برد.

توصیه های پسینی:

۱. پس از تکمیل فرایند انتصابات در چهار شهرستان باید نظارت جدی، هدفمند، شفاف و موثری بر عملکرد منصوب شدگان ایجاد شود؛ پیشنهاد می شود شورایی تحت عنوان شورای نظارت بر ادارات تشکیل شود.

۲. نماینده محترم نباید نقد منصوب شدگان را نقد خود تلقی کند. در صورتی که چنین دیدگاهی وجود داشته باشد، اصلاحی صورت نخواهد گرفت و چرخه معیوب سیستم اداری حوزه انتخابیه اصلاح نخواهد شد.

به طور خلاصه آنچه از علیرضا ورناصری در بحث انتصابات می خواهیم و از ایشان انتظار داریم، اجتناب از انتصابات فله ای طایفه ای، اجتناب از انتصابات ستادمحور و باندمحور، نظارت هدفمند بر عملکرد منصوبان و نقد پذیری آن هاست.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.