تاریخ انتشار : سه‌شنبه 17 اکتبر 2023 - 14:15
کد خبر : 4307

سایت دفع زباله شهرداری لالی به روایت تصویر/ وقتی سلامت مردم و محیط زیست بی اهمیت است! اداره محیط زیست لالی دقیقا کجاست و چه می کند؟

سایت دفع زباله شهرداری لالی به روایت تصویر/ وقتی سلامت مردم و محیط زیست بی اهمیت است!  اداره محیط زیست لالی دقیقا کجاست و چه می کند؟

سایت دفع زباله شهرداری لالی به روایت تصویر/ وقتی سلامت مردم و محیط زیست بی اهمیت است! اداره محیط زیست لالی دقیقا کجاست و چه می کند؟ به گزارش لالی تایمز، تصاویری که مشاهده می کنید مربوط به سایت دفع زباله های شهرداری لالی واقع در یک مکان نامناسب و دفع غیر اصولی زباله های

سایت دفع زباله شهرداری لالی به روایت تصویر/ وقتی سلامت مردم و محیط زیست بی اهمیت است!

اداره محیط زیست لالی دقیقا کجاست و چه می کند؟

به گزارش لالی تایمز، تصاویری که مشاهده می کنید مربوط به سایت دفع زباله های شهرداری لالی واقع در یک مکان نامناسب و دفع غیر اصولی زباله های شهر لالی است.

سایت دفع زباله شهرداری لالی در یک فاصله اندک با شهر لالی و نیز فاصله حدود ۲۰ متری با جاده مواصلاتی لالی به اندیکا در سالهای اخیر به دلیل دفع غیر اصولی زباله ها باعث آزار، اذیت و مخاطرات بهداشتی برای شهروندان و عابران در این مسیر شده است.

از سوی دیگر، فاصله خیلی نزدیک این سایت دفع زباله با رودخانه آب شور و با توجه قرار گرفتن آن در بالادست رودخانه مذکور، در صورت بارندگی و وزش باد مقدار زیادی زباله از جمله مواد پلاستیکی راهی این رودخانه میشود که میتوان موجودیت آبزیان و سلامت آب های منطقه را با خطرات جبران ناپذیر مواجه کند.

پرسه زدن جانوران و حیوانات وحشی از قبیل روباه، شغال،گونه های خزنده و پرنده و غیره بر روی این زباله ها یکی دیگر از مسائلی است که میتواند با انتقال بیماری از طریق حیوانات محیط زیست و زندگی گونه های جانوری را به خطر بیندازد.

از دیگر سو، این منطقه محل چرای تعداد زیادی حیوانات و احشام خانگی و گذرگاه کوچ عشایر است که به انواع مختلف میتواند سلامت دام ها، محصولات دامی و به تبع آن سلامت جامعه را به خطرات جدی مواجه کند.

این وضعیت خطر آفرین و اسفبار سایت دفع زباله شهرداری لالی و دفع غیر اصولی زباله ها در حالی به وجود آمده است که سازمان محیط زیست کشور ضوابط و آیین نامه ۳۴ ماده ای را جهت مدیریت پسماندها به منظور کاهش اثرات مخرب زیست محیطی تهیه کرده و خود را ملزم به نظارت بر حسن اجرای آن کرده است که به چند ماده آن اشاره خواهیم کرد:

ماده ۲: در انتخاب محل دفع پسماندهای عادی، باید کلیه معیارهای زیست‌محیطی، زمین‌شناسی، هیدرولوژی، هیدروژئولوژی، توپوگرافی،فیزیوگرافی، اقلیمی، خاکشناسی، مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان، حریم خطوط انتقال مواد نفتی، آب و نیرو، راه‌های دسترسی، مناطق جمعیتی و سایر معیارهای مندرج در این ضوابط در نظر گرفته شوند.

ماده ۳: محل‌های دفع نباید در مسیر و حریم رودخانه‌های فصلی و دائمی، مسیل‌ها و آبراهه‌های منتهی به رودخانه‌ها واقع شوند.

ماده ۴: محل‌های دفع بایستی خارج از محدوده سیلاب با دوره بازگشت سیل ۱۰۰ ساله واقع گردد.

 

ماده ۶: محل دفع باید حداقل یک کیلومتر از آب‌های جاری فاصله داشته باشد.

ماده۱۲: محل دفع نباید در شاخه‌های اصلی خشک یا آبی منتهی به سدها انتخاب شود.

ماده ۱۷: مساحت منطقه انتخابی به عنوان محل دفن باید به اندازه‌ای باشد که براساس برآورد کمی تولید پسماند، دوره دفن حداقل ۱۰ سال را پوشش دهد.

ماده ۲۱: از نظر زیبایی شناختی، به گونه‌ای عمل شود که محل دفن از مناطق جمعیتی، راه‌ها، تفریحگاه‌ها و مانند آن‌ها چشم‌انداز نداشته باشند.

ماده ۲۵: زمین‌های شامل مکان‌های باستانی و تاریخی که در فهرست آثار تاریخی–ملی قرار دارند، نباید به عنوان محل دفع انتخاب شوند و حداقل فاصله محل‌های دفع با مراکز تاریخی و باستانی باید ۳ کیلومتر باشند.

ماده ۲۶: مراکز دفع باید از جاده اصلی، بزرگره‌ها و آزادراه‌ها، حداقل ۳۰۰ متر فاصله داشته باشد.

ماده ۲۷: محل دفع باید حداقل ۱ کیلومتر با مناطق موجود یا توسعه آتی مسکونی، بیمارستانی، آموزشی، زیارتی، تجارتی و صنعتی فاصله داشته باشد.

ماده ۲۸: محل‌های دفع باید حداقل ۵۰۰ متر از خطوط انتقال نیرو، نفت و گاز فاصله داشته باشند.

ماده ۲۹: دفن پسماندهای ویژه، بیمارستانی و تخلیه انواع فاضلاب در محل دفن پسماندهای عادی ممنوع است.

ماده ۳۱: سوزاندن پسماندها در فضای آزاد در محلهای دفع ممنوع است.

ماده ۳۴: نظارت بر حسن اجرای این ضوابط بر عهده سازمان است.

با توجه به موارد مندرج و الزامات آیین نامه محیط زیست در این باره، شهرداری لالی به وضوح مواد این آیین نامه را نقض و تخلف کرده است اما، اینکه چرا تاکنون اداره محیط زیست لالی به استناد شرح وظایف تعریف شده در این آیین نامه برخورد قاطع و قانونی نکرده است جای سوال دارد و باید پرسید اداره محیط زیست لالی کجاست و چه می کند!؟

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.