تاریخ انتشار : دوشنبه 9 می 2022 - 14:14
کد خبر : 2541

مسئولیت اجتماعی شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان؛ بی‌مسولیتی یا عدم شفافیت؟

مسئولیت اجتماعی شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان؛ بی‌مسولیتی یا عدم شفافیت؟

مسئولیت اجتماعی شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان؛ بی‌مسولیتی یا عدم شفافیت؟   دکتر هدایت ابراهیمی/ لالی تایمز   در روزهای گذشته لالی‌تایمز به استخراج نفت از چاه‌های لالی و سهم این شهر از درآمد چندصدمیلیاردی آن مطالبه‌گری کرده بود. انجام مسئولیت اجتماعی، یکی از روش های مصرف درآمدها است که گویا از سوی شرکت مناطق

مسئولیت اجتماعی شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان؛ بی‌مسولیتی یا عدم شفافیت؟

 

دکتر هدایت ابراهیمی/ لالی تایمز

 

در روزهای گذشته لالی‌تایمز به استخراج نفت از چاه‌های لالی و سهم این شهر از درآمد چندصدمیلیاردی آن مطالبه‌گری کرده بود. انجام مسئولیت اجتماعی، یکی از روش های مصرف درآمدها است که گویا از سوی شرکت مناطق نفت خیر جنوب و شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان رها شده یا خروجی آن شفاف نیست.

 

مسئولیت اجتماعی سازمان(CSR)، یکی از راه‌هایی است که شرکت‌ها برای جبران اثرات منفیشان در قبال محیط کاری خود به‌کار می‌گیرند. موضوعی که با توجه به آلایندگی زیست محیطی بالای فعالیت های وزارت نفت، از ابتدای پیدایش این مفهوم در دستورکار وزارت نفت قرار داشته است.

 

آخرین مصوبه وزارتخانه درباره این موضوع به سیاست‌ها و نظام‌نامه نحوه‌ ایفای مسئولیت‌های اجتماعی در صنعت نفت برمی گردد که در شهریور ۱۳۹۸ از سوی وزیر نفت ابلاغ شد و همه شرکت‌های اصلی و فرعی و تابعه وزارت نفت نیز مشمول مفاد این نظام‌نامه شدند.

 

طبق برنامه پنج‌ساله خدمات عام‌المنفعه، تعداد ۲۶۰ پروژه در غرب کارون، ۳۹۸ پروژه در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، ۵۸۹ پروژه در مناطق نفت‌خیز جنوب و تعداد ۲۰۵ پروژه در مناطق غیرنفتی انجام خواهد شد.

 

در یک دهه گذشته در بازهه زمانی که کشور درآمد نفتی سرشاری داشت تعدادی پروژه از سوی شرکت مناطق نفت خیر جنوب در لالی اجرا شد، از جمله: احداث فضای سبز، استخر، کتابخانه عمومی، بازار سر پوشیده و… اما از آن زمان تاکنون اقدامات این شرکت در ذیل مسئولیت اجتماعی به حداقل رسیده و حداقل برای نگارنده و طیف وسیعی از مردم غیرشفاف است.

 

برای اینکه انتظارات مردم و حدود وظایف مسئولین مربوطه شفاف شود، بهتر است برخی از وظایف تمامی شرکت های تابعه وزارت نفت در قبال مردم مسجدسلیمان و لالی را مرور کنیم که در ماده های ۳ و۴ سیاستها و نظامنامه نحوه ایفای مسئولیتهای اجتماعی در صنعت نفت ذکر شده اند:

 

 • نیازسنجی، ارزیابی و اجرای طرحهای عمرانی (فیزیکی) در مناطق
 • مساعدت به مردم و جوامع محلی در مواقع بروز حوادث غیرمترقبه
 • حمایت از فعالیتهای فرهنگی
 • کمک و مشارکت در احداث و بازسازی:
  • در روستاها، خانه بهداشت، درمانگاه، مدرسه، آب آشامیدنی و فاضلاب، طرح هادی روستایی، سالن ورزشی و زمین چمن
  • در شهرها، درمانگاه، مراکز آموزشی، تجهیز مراکز فنی و حرفهای، مرکز فرهنگی چندمنظوره، سالن ورزشی و زمین چمن

در آیین نامه اجرایی مصوبه فوق کلیه شرکتهای زیر مجموعه شرکتهای اصلی ملزم شده اند که برنامه های مسئولیت اجتماعی خود را بر اساس نیازسنجی و در انطباق با موضوع های اساسی تعیین شده شرکت ذیربط جهت تصویب به شرکت اصلی ارائه نمایند. علاوه بر این ضروری است که شرکت ها باید ضمن تنویر افکار عمومی با استفاده از تمامی ابزارهای رسانه ای، گزارش های لازم را ارائه کرده و این گزارش ها در تارنمای شرکت قابل دسترسی باشد.

 

بنابر موارد فوق ضروری است که ابتدا مشخص شود که از ۵۸۹ پروژه در مناطق نفت‌خیز جنوب، چه تعداد به مسجدسلیمان و لالی تعلق دارد، زمان بندی اجرای آنها چگونه است، چه تعداد از آنها انجام شده و در حال حاضر کدام یک در حال اجرا هستند؟

 

مسئولین شهری وظیفه دارند مطابق قانون، حق مردم را از شرکت های تابع وزارت نفت پیگیری کنند و در این باره اطلاع رسانی لازم را داشته باشند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.