تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 می 2023 - 14:15
کد خبر : 4171

گلایه شدید کشاورزان لالی از نرخ های متفاوت کمباین ها/ جهاد کشاورزی لالی دقیقا چه می کند!؟ 

گلایه شدید کشاورزان لالی از نرخ های متفاوت کمباین ها/ جهاد کشاورزی لالی دقیقا چه می کند!؟ 

  به گزارش لالی تایمز، با شروع برداشت محصولات کشاورزی در لالی تعداد زیادی کمباین از شهرهای مختلف برای برداشت محصولات به این شهرستان آمدند.   مسئله ای که در روزهای گذشته مورد بحث و گلایه در میان کشاورزان شده است، مسئله نرخ نامعلوم کمباین ها است. اینکه مشخص نیست کمباین ها در لالی بر

 


به گزارش لالی تایمز، با شروع برداشت محصولات کشاورزی در لالی تعداد زیادی کمباین از شهرهای مختلف برای برداشت محصولات به این شهرستان آمدند.

 

مسئله ای که در روزهای گذشته مورد بحث و گلایه در میان کشاورزان شده است، مسئله نرخ نامعلوم کمباین ها است. اینکه مشخص نیست کمباین ها در لالی بر اساس کدام نرخ مصوب یا قانون کار می کنند و موجب گلایه و نارضایتی کشاورزان در این شهرستان شده است.

 

در حالی که در بسیاری از نقاط کشور کمباین ها بر اساس هکتار کار می کنند، در لالی کمباین ها اکثرا ساعتی کار می کنند و بر اساس همین ساعت کاری هم نرخ مصوب و یکسانی ندارد و جایجای منطقه لالی قیمت ها متفاوت است.

 

بعنوان مثال نرخ یک ساعت کار کمباین در ططر و خواجه آباد ۸۰۰ هزار تومان، در پاگچ مشهدی مرداسی ها ۷۰۰ هزار تومان و نیز در برخی نقاط قیمت ها به ساعتی ۹۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان می رسد.

 

در موردی دیگر، یکی از کشاورزان به لالی تایمز گفت: برای ۴۰ دقیقه کارکرد کمباین، مبلغ ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به راننده آن پرداخت کردم.

 

در رابطه با این هرج و مرج و آشفتگی نرخ کاری کمباین ها، دو مسئله وجود دارد؛

 

نخست اینکه از کمباین داران انتظار میرود با رعایت انصاف، مردم داری و نیز بدون واسطه و دلال بازی زحمت های پاک خود را خدشه دار نکنند و البته هستند کسانی جانب انصاف و مردم داری را رعایت میکنند.

 

دوم، عدم نظارت و کنترل اداره جهاد کشاورزی که یکی از وظایف آن نه صرفاً تعیین نرخ نامه کارکرد ادوات کشاورزی بلکه اجرا و نظارت دقیق بر آن است.

 

از آنجایی که کشاورزان از فصل کاشت، داشت و تا زمان برداشت محصولات خود متحمل هزینه های سنگین میشوند، اداره جهاد کشاورزی وظیفه دارد که کشاورزان را حمایت کند، از جمله نظارت بر نرخ کارکرد ادوات کشاورزی و غیره…

 

اداره جهاد کشاورزی پاسخ دهد؛

 

آیا نرخ نامه مصوب در اختیار کشاورزان و کمباین داران قرار داده است؟

 

اگر نرخ نامه مصوبی وجود دارد، بر چه اساس و قیمتی تعیین شده است و آیا جهاد کشاورزی لالی بر اجرای آن نظارت دارد؟

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.